Már lehet kérni a támogatást a fagykárokra
Rendkívüli támogatásban részesülhetnek azok a szőlő- és gyümölcstermelők, akik tavaly tavasszal fagykárt szenvedtek, hiszen az agrártárca sikeresen tárgyalt az Európai Bizottság képviselőivel, és 10,8 millió euró, azaz körülbelül 4,2 milliárd forintnyi forrást biztosított az érintetteknek. A támogatási kérelmek benyújtási határideje 2026. január 23. és február 10. közé esik, a bejegyzéseket elektronikusan kell elküldeni – jelentette be Nagy István agrárminiszter.
Jogosultság a támogatásra
Az agrárminiszter kifejtette, hogy annak érdekében, hogy minél több termelő élhessen a támogatás lehetőségével, a fagy által okozott károk enyhítésére igényelhető juttatás a kárenyhítő kifizetéseken túl is elérhető, így az előlegben már részesült gazdák számára is hozzáférhető. Minden olyan szőlő- és gyümölcstermelő, aki igazoltan több mint 30 százalékos hozamcsökkenést szenvedett el, jogosult a segítségre.
A tárca támogatása
Nagy István hangsúlyozta, hogy a gazdálkodók védelme érdekében a kiszámíthatóság és a fizetőképesség elengedhetetlen a biztonságos termeléshez. A szaktárca folyamatosan azon dolgozik, hogy váratlan helyzetekbe jutott gazdálkodók segítségére legyen.
Előlegfizetés és kompenzáció
A tavaly tavaszi fagy okozta károk enyhítésére tett lépések részeként az Agrárminisztérium egyeztetést tartott az ágazati szereplőkkel, amelyek alapján megteremtették a fagykárt szenvedett termelők számára az igénybe vehető kárenyhítési juttatás előlegfizetésének lehetőségét. Ennek következtében 2025-re 1,45 milliárd forintnyi kompenzációt tudtak biztosítani a kárt szenvedett gazd létrehozott forrásokból, a megszokott időkereten fél évvel korábban.
További források és a jövőbeli kifizetések
A miniszter tájékoztatása szerint sikerült elérni, hogy a közös krízisalapból, amely több érintett tagállamra, így Magyarországra is kiterjed, többletforrás álljon rendelkezésre a tavaszi fagykárok enyhítésére. Az igénylés folyamata hamarosan megkezdődik, és a Magyarország számára rendelkezésre álló keretet legkésőbb 2026. április 30-ig kell kifizetni a termelők számára, akik a fagykár miatt szenvedtek el károkat.